Czy zdarzyło się Wam kiedyś, żeby kontroler KNF was pochwalił?

dodano: 4 września 2017

bo nam tak… a konkretnie to naszemu klientowi 😉

 

Jakiś czas temu otrzymaliśmy telefon od jednego z menedżerów IT w Credit Agricole z informacją, że po ostatniej kontroli Komisji Nadzoru Finansowego zostali pochwaleni za to, jak mają uporządkowane usługi IT!

Było nam niezmiernie miło to usłyszeć, w szczególności, że katalog i koszty usług IT w Credit Agricole są zarządzane w oprogramowaniu Hadrone SPM 😉

Oczywiście pozytywna ocena KNF nie była wyłącznie konsekwencją wdrożenia Hadrone SPM – ten Bank już wcześniej był dobrze poukładany w obszarze IT. Wdrożenie Hadrone SPM pomogło jednak zwizualizować usługi IT i zbudować wspólne ich rozumienie wśród poszczególnych zespołów IT i biznesowych. A przede wszystkim pozwoliło w jasny i czytelny sposób zaprezentować koszty IT generowane przez poszczególne obszary biznesowe. Koszty, które przecież nie są „kosztami IT”, lecz wynikają z zakresu i intensywności wykorzystania usług IT przez biznes oraz oczekiwanych poziomów tych usług.

Odpowiednio zbudowany katalog usług IT pozwala na uzasadnienie budżetu IT – w konsekwencji usługi IT przestają być „za darmo”, a biznes uświadamia sobie konsekwencje swoich wymagań względem IT.