ISS zarządza usługami back-office w hadrone

dodano: 20 grudnia 2014

iss-logo

O GRUPIE ISS FACILITY SERVICES

Grupa ISS powstała w 1901 roku w Kopenhadze i stała się światowym liderem na rynku usług Facility Services, oferując usługi w zakresie żywienia, sprzątania, usług zintegrowanych, usług wsparcia, obsługi technicznej i ochrony. Strategia ISS to realizacja usług zintegrowanych przy stałym rozwoju oraz utrzymaniu programu service excellence dla pojedynczych usług. Obecnie Grupa ISS jest 4 największym prywatnym pracodawcą na świecie i obsługuje ponad 200 000 klientów.

WDROŻENIE HADRONE W ISS FACILITY SERVICES

maciej-wasekMaciej Wąsek

Członek Zarządu i Dyrektor Finansowy

ISS Facility Services Sp. z o.o.

Biorąc pod uwagę skalę naszego działania, IT nie jest zbyt dużym obszarem, jednak bardzo wrażliwym biznesowo – ciągłość naszych kluczowych procesów biznesowych jest zależna od poprawnego funkcjonowania rozwiązań IT. Wdrożenie Hadrone pozwoliło nam opisać i na bieżąco śledzić zależność obszarów biznesowych od wsparcia IT oraz precyzyjnie alokować koszty systemów i infrastruktury IT na nasze usługi i klientów. Obecnie modelujemy w Hadrone usługi wewnętrzne pozostałych obszarów back-office, aby uzyskać dokładną i pełną informację o bieżącej rentowności naszych usług i klientów. To niezwykle istotne informacje, pomocne do zarządzania firmą w obecnych czasach, gdy kluczowa jest efektywność funkcjonowania wszystkich obszarów, zarówno core-businessowych, jak i wspierających.

Wdrożenie Hadrone w ISS jest przykładem zastosowania metody modelowania katalogu i kosztów usług także poza obszarem IT, w pozostałych jednostkach, które z natury mają charakter usługowy. Zarządzanie organizacją w oparciu o wewnętrzne usługi, świadczone przez poszczególne jednostki biznesowe, staje się coraz powszechniejszą praktyką biznesową i coraz częściej wykracza poza obszar usług informatycznych.
Remigiusz Orzechowski, Prezes Zarządu Hadrone Sp. z o.o.