Zarządzanie katalogiem i kosztami usług IT w samorządowym CUW’ie

dodano: 4 września 2017

czyli wdrożenie Hadrone SPM w Urzędzie Miejskim w Gdańsku

 

CUWy to nie tylko biznes – także samorządy! Zmiany prawne trochę ułatwiły powstawanie takich organizacji i coraz częściej usługi w jednostkach miejskich są konsolidowane, np. w obszarze IT. Przykładem jest Gdańsk. W efekcie uzyskiwane są nie tylko korzyści finansowe (lepsze wykorzystanie budżetu, niższe koszty ze względu na korzyści skali), ale również podnoszona jest jakość świadczonych usług.

W przypadku Gdańska organizacja IT już od dłuższego czasu przygotowywała się do wzięcia odpowiedzialności za IT w poszczególnych jednostkach miejskich. Od kilku lat wprowadzane były mechanizmy organizacji usługowej zgodnie z najlepszymi praktykami ITIL, a w zeszłym roku zbudowano katalog usług IT oraz wyceniono koszty tych usług z wykorzystaniem oprogramowania Hadrone SPM.

Dzięki temu organizacja IT uzyskała zdolność do planowania i śledzenia wykonania swojego budżetu biorąc pod uwagę zakres i parametry świadczonych usług dla obecnych i nowych klientów. Obecnie budżet IT prezentowany jest zarówno od strony „paragrafów”, jak i biorąc pod uwagę cel wydatkowania środków, czyli poszczególne usługi IT i ich klientów. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy w zarządzaniu nową organizacją!